shutterstock 179079179

Nieuwe IOC-voorzitter zet deur op een kier voor terugkeer van Rusland naar de Olympische Spelen

Sport23 mrt , 18:00

Kirsty Coventry, de nieuwgekozen president van het Internationaal Olympisch Comité (IOC), heeft zich uitgesproken tegen het uitsluiten van landen van de Olympische Spelen vanwege conflicten. In een interview met Sky News benadrukte ze dat dergelijke beslissingen per geval moeten worden bekeken en kondigde ze plannen aan om gesprekken te openen over de mogelijke terugkeer van Rusland naar internationale sportcompetities.

Coventry's standpunt markeert een opmerkelijke verschuiving ten opzichte van het eerdere beleid van het IOC onder leiding van Thomas Bach, waarbij Russische en Wit-Russische atleten werden uitgesloten van internationale sportevenementen na de escalatie van het conflict in Oekraïne in februari 2022. Hoewel sommige atleten uit deze landen later onder neutrale vlag mochten deelnemen, bleef volledige nationale teamdeelname verboden, ook tijdens de Olympische Spelen van 2024 in Parijs.

Coventry pleit voor genuanceerdere aanpak

Op de vraag of ze tegen het verbieden van atleten was op basis van de militaire acties van hun land, antwoordde Coventry: "Ik ben het ermee eens, maar ik denk dat je elke situatie afzonderlijk moet beoordelen." Deze uitspraak suggereert een genuanceerdere en minder gepolitiseerde benadering van Olympische deelname.

Hervormingen en een nieuwe taskforce

Als eerste vrouw en eerste Afrikaan aan het hoofd van het IOC neemt Coventry het leiderschap op zich met een sterke toewijding aan hervorming. Ze kondigde plannen aan om een taskforce op te richten die duidelijke richtlijnen en beleid moet formuleren voor Olympische deelname te midden van geopolitieke conflicten. "We moeten enkele beleidslijnen en richtlijnen hebben die wij, als beweging, kunnen gebruiken om beslissingen te nemen wanneer we betrokken raken bij conflicten," verklaarde ze.

Deze taskforce moet zorgen voor een consistenter en transparanter mechanisme om gevallen te behandelen waarin internationale geschillen de sportdeelname beïnvloeden. Coventry benadrukte dat gewapende conflicten niet uniek zijn voor Europa en wees op voortdurende crises in Afrika als voorbeelden van conflicten die ook atleten kunnen treffen. Haar standpunt duidt op een bredere kijk die wereldwijde conflicten in overweging neemt in plaats van selectief specifieke landen te targeten.

München, Solingen, Nieuwegein: asielzoekers storten een golf van terreur over Europa. Dit moet direct stoppen. Asielminister Marjolein Faber moet DIRECT een asielstop instellen. TEKEN de petitie van Cultuur onder Vuur en help Nederland beschermen tegen de radicaal-islamitische massa-immigratie!

Rusland terug naar de Olympische Spelen?

De kwestie van de volledige terugkeer van Rusland naar de Olympische Spelen blijft een controversieel onderwerp. Op de vraag over de mogelijkheid om het Russische nationale team te laten deelnemen aan de Olympische Winterspelen van 2026, benadrukte Coventry de noodzaak van collectieve besluitvorming. "We gaan dat bespreken met een collectieve groep, zoals ik al zei, met de taskforce," verklaarde ze. Dit suggereert dat, hoewel de huidige verboden mogelijk niet onmiddellijk worden opgeheven, Coventry openstaat voor heroverweging van de deelname van Rusland binnen een meer gestructureerd en beleidsgericht kader.

Russische reactie op Coventry's verkiezing

Russische functionarissen hebben de verkiezing en uitspraken van Coventry verwelkomd. President Vladimir Poetin feliciteerde haar en benadrukte haar toewijding aan "de ware bevordering van de nobele Olympische idealen." De Russische regering heeft consequent kritiek geuit op wat zij ziet als de politisering van sport door westerse landen en stelt dat verboden op Russische en Wit-Russische atleten de principes van eerlijke competitie en de Olympische geest schenden.

Westerse landen blijven fel tegen

Hoewel het standpunt van Coventry een mogelijke verschuiving aangeeft, zal het waarschijnlijk niet zonder weerstand worden ontvangen. Westerse landen, met name in de Europese Unie en de Verenigde Staten, hebben zich uitgesproken voor het uitsluiten van Russische atleten, verwijzend naar de acties van het land in Oekraïne. Velen hebben betoogd dat het toestaan van Russische atleten om onder neutrale vlaggen deel te nemen, niet ver genoeg gaat in het veroordelen van de acties van Rusland.

Ga verder met lezen
Dit vind je misschien ook leuk
Laat mensen jouw mening weten