De kiezer heeft geen enkel vertrouwen meer in de politiek.
Lange tijd heeft de Nederlandse kiezer zich van alles en nog wat laten wijsmaken door politici. Zij wisten waar ze het over hadden, zij wisten wat goed voor ons was, zij waren de gerespecteerde autoriteiten op het gebied van politiek en sociale/maatschappelijke vraagstukken.
Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek en een onderzoek van de Europese Unie gaven Nederlanders in 2012 gemiddeld een 5,1 als rapportcijfer voor het vertrouwen in politici. Politieke partijen krijgen hetzelfde rapportcijfer.
Hoewel dit buitengewoon begrijpelijk is, is het ook zorgwekkend. Mensen die hun vertrouwen in de politiek verliezen worden namelijk of revolutionair, of passief.
Het meest hilarische van dit nieuws is dat de meeste mainstream kranten de boel vervolgens proberen te spinnen: vergeleken met andere Europese landen is het namelijk helemaal zo slecht nog niet. Zie hier bijvoorbeeld de titel van een stuk over deze materie in De Limburger: "Politiek krijgt relatief veel vertrouwen." Ook Nu.nl ("Nederlander heeft relatief veel vertrouwen in politiek") en BNR ("Politiek krijgt relatief veel vertrouwen") doen daar dapper aan mee. De stalorders moge duidelijk zijn: zorg ervoor dat het gezien wordt als iets (relatief! Hehe) positiefs.
Media die de zware onvoldoende voor onze politici en partijen op een dergelijke manier proberen te spinnen begrijpen blijkbaar niet dat zij het vertrouwen van de kiezer en de nieuwsconsument daardoor alleen maar meer beschadigen. Jan met de Pet (of Henk en Ingrid, zo je wilt) weet echt wel hoe hij en zijn buren over de politiek denken.
Ga eens een goed gesprek aan met de gemiddelde Nederlander en je zult zien dat het vertrouwen niet-bestaand is. Iedereen begrijpt en weet dat. Waarom de media er dan toch een ander verhaal van proberen te maken is mij een raadsel. Misschien denken ze werkelijk dat mensen tegenwoordig niet verder kijken dan hun neus lang is.
Daarom wat brekend nieuws voor de dames en heren nieuwsmakers (en politici): er is tegenwoordig zoiets als 'internet.' Veel mensen gebruiken dat in-ter-net om te ontdekken wat er werkelijk aan de hand is in ons land en de rest van de wereld. Je kunt dan wel van alles spinnen, draaien, en proberen te 'fiksen', maar je maakt jezelf er alleen maar belachelijk mee.
Nederlanders hebben geen vertrouwen in de politiek. Punt. Dat is het verhaal, anders niets.