Macron en Trump bespreken oorlog in Oekraïne: "Europa is er klaar voor om ver te gaan"

Buitenland25 feb , 12:30

De Franse president Macron">Emmanuel Macron bracht onlangs een bezoekje aan zijn Amerikaanse collega Donald Trump in Washington om de aanhoudende oorlog in Oekraïne te bespreken. De ontmoeting, die plaatsvond in het Witte Huis, leverde een reeks optimistische geluiden op van beide leiders én een hoop gelach op sociale media: de twee heren leken – zoals De Telegraaf het treffend samenvat – een wedstrijdje handworstelen te houden.

Maar laten we bij het begin beginnen: beide leiders benadrukten dat er "substantiële vorderingen" zijn gemaakt richting vrede. "Na het overleg met Trump ben ik er zeker van: er is een weg naar vrede," zei Macron. Trump sloot zich hierbij aan: "We blijven in gesprek, dit moet lukken."

EU bereid tot meer veiligheidsgaranties

Een van de belangrijkste en tevens verontrustende punten die Macron aankaartte, was de bereidheid van de Europese Unie (EU) om meer te doen voor de veiligheid in Oekraïne en Europa. Macron benadrukte ook dat Europa klaar staat om Oekraïne veiligheidsgaranties te bieden, inclusief vredestroepen, als er een staakt-het-vuren komt tussen Oekraïne en Rusland. "Laten we voor solide veiligheidsgaranties zorgen," zei Macron. "De EU moet zich verantwoordelijk voelen voor de veiligheid in Europa en doet dat ook. Europa is er klaar voor om ver te gaan."

Wacht even, "ver gaan"? Dat klinkt behoorlijk verontrustend. Waar gaat dit precies heen?

Macron gaf aan dat hij met meerdere Europese leiders heeft gesproken en dat "velen van hen klaar zijn om deel te nemen aan de veiligheidsgaranties." Zo lieten onder anderen de Nederlandse defensieminister Ruben Brekelmans en de Britse premier Keir Starmer weten bereid te zijn om eventueel troepen in Oekraïne te stationeren. Knettergek, toch?

Handenschudden steelt de show op sociale media

Maar, los van de inhoud, hield vooral het continue handenschudden tussen de twee de gemoederen op sociale media bezig. Verschillende gebruikers namen Macron op de hak vanwege de stevige handdrukken die Trump uitdeelde. Zo schreef iemand: "President Trump heeft Macron met één handdruk klein gekregen."

Terug naar de inhoud: Trump liet weten dat de Verenigde Staten het idee van een Europese vredesmacht steunen en dat hij dit met de Russische president Vladimir Poetin heeft besproken. Volgens Trump zou Poetin het idee accepteren.

Ontmoeting met Zelensky

Trump vertelde ook dat hij later deze week of volgende week misschien de Oekraïense president Zelensky">Volodymyr Zelensky ontmoet. Dit gaat niet over de onderhandelingen, maar over een overeenkomst over grondstoffen. "Dat zou leuk zijn," zei Trump daarover. Zelensky verwierp vorige week nog de Amerikaanse eis voor Oekraïense mineralen en grondstoffen ter waarde van 500 miljard dollar (477 miljard euro). Volgens hem is de steun die Kyiv van de VS heeft ontvangen lang niet zoveel waard.

Ga verder met lezen
Dit vind je misschien ook leuk
Laat mensen jouw mening weten