De Franse president Macron">Emmanuel Macron heeft haastig een spoedoverleg georganiseerd met Europese leiders, allemaal uit angst voor – jawel – Donald Trump. De man is nog maar net terug als president, en in Europa zitten ze alweer te zweten over zijn invloed op het vredesproces in Oekraïne. Maandag komen ze samen in Parijs om te bespreken hoe Trump de onderhandelingen tussen de VS en Rusland naar zijn hand zet, terwijl de Europeanen erbuiten worden gehouden.
Tijdens de Munich Security Conference van afgelopen zaterdag sprak de Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Radosław Sikorski, zijn zorgen uit over Trumps aanpak. "President Trump heeft een methode van opereren die de Russen 'razvedka boyem' noemen – verkenning door gevecht: je drukt en kijkt wat er gebeurt, en dan verander je je positie… En we moeten reageren," verklaarde Sikorski.
De bijeenkomst in Parijs draait om het feit dat de Amerikanen – onder leiding van Trumps team – de Europese leiders op afstand houden bij de vredesbesprekingen. Ook Oekraïnes NAVO-lidmaatschap en mogelijke veiligheidswaarborgen staan op de agenda. En dat steekt in Brussel, want de EU ziet zichzelf graag als een serieuze speler, ook al is het de VS die telkens de kastanjes uit het vuur haalt.
En dat gaat niet veranderen. Trumps speciale gezant voor Oekraïne, Keith Kellogg, maakte dat haarfijn duidelijk: Europese leiders mogen dan wel ‘geconsulteerd’ worden, maar een echte plek aan de onderhandelingstafel krijgen ze niet. "Het mag aanvoelen als nagels op een schoolbord, het mag schuren, maar ik vertel jullie iets wat gewoon de waarheid is," zei Kellogg onomwonden.
Deze Europese paniekreactie roept herinneringen op aan de mislukte Minsk-akkoorden uit 2015, toen Frankrijk en Duitsland probeerden een staakt-het-vuren te regelen tussen Oekraïne en Rusland. Dat mislukte grandioos, en nu vrezen ze dat een door Trump geleid vredesproces hun belangen opnieuw zal passeren. Want laten we eerlijk zijn: als er íemand is die een deal kan sluiten, dan is het Trump wel.
(Artikel gaat verder onder deze oproep) Bij DDS steunen we ON! van harte. Het OM heeft de aanval ingezet tegen Ongehoord Nederland. Dat kunnen en mogen we niet accepteren. Vecht terug! Hoe? Door nu LID te worden van ON! Voor slechts 10 euro per jaar steun je ON! en zorg je ervoor dat Raisa Blommestijn, Tom de Nooijer en Jonathan Krispijn het kunnen opnemen tegen de Woke-mafketels van het OM! WORD DUS LID!
De Britse premier Keir Starmer zal ook aanschuiven bij Macrons spoedoverleg en reist daarna door naar Washington om Trumps positie te bespreken. "Dit is een once-in-a-generation moment voor onze nationale veiligheid," aldus Starmer. "Het is duidelijk dat Europa een grotere rol moet spelen in de NAVO, terwijl we samenwerken met de VS om Oekraïnes toekomst veilig te stellen en de dreiging vanuit Rusland het hoofd te bieden." Met andere woorden: Europa wil meedoen, maar Trump bepaalt de spelregels.
Terwijl de Europese top in Parijs plaatsvindt, zitten Amerikaanse en Russische functionarissen in Saudi-Arabië aan tafel voor de echte onderhandelingen. En dat steekt in Brussel en Parijs, want daar weten ze: als Trump eenmaal beslist, dan is er geen weg meer terug.