Men kan geen wedstrijd winnen met een halfslachtig team. Dat bewijst PSV en dat bewijst Europa met Oekraïne.
Europa is doelloos en halfslachtig
Als het Europa echt menens was om Oekraïne de oorlog tegen imperialistisch Rusland te laten winnen, dan had dat zondermeer gekund. Europa had, zonder een beroep te doen op artikel 5 van de NAVO, wapentuig kunnen sturen dat echt het verschil maakt, zoals de Taurus raketten. Duitsland bulkt van de tanks: had ze kunnen sturen. Derde wereldoorlog? Flauwekul. Als Europa echt een gezamenlijke vuist had gemaakt, dan was Rusland kansloos. Zelfs nu weet Rusland amper nog terrein te winnen. Moet hulp van Noord-Koreaanse soldaten inroepen. Drie jaar lang is de ondersteuning van Europa halfbakken geweest, heftig leunend op de VS. Geen wonder dat Trump zegt dat daar een einde aan is gekomen. “We willen ons krachten richten op China.”
Alles of niets
Oekraïne ligt in onze achtertuin en we willen niet dat Oekraïne Russisch wordt. Niet dan? Welnu. Als je een wedstrijd speelt om het eggie, moet je er vol ingaan en als je dat niet wilt kun je beter thuisblijven. Europa staat nu - net als PSV - als een doelloos samengeraapt zooitje te kijken hoe Poetin de wedstrijd wint. Verdeeld en halfslachtig. Doelloos. Chamberlain. Het is Europa’s schuld dat Oekraïne opgedeeld wordt.
Woorden, woorden, woorden
JD Vance sprak over “the enemy within Europe”. Europa is inderdaad al zo lang de weg kwijt en deze oorlog bewijst het. Zie de poppenkast in Londen, woorden, woorden, woorden. Wat een vertoning! En dan die aalgladde Ursula von der Leyen… eerst wil ze 800 miljard voor innovatie en nu 800 miljard voor defensie, samen 1,6 triljoen. Ze is helemaal van God los!
Kletsmajoren!
Nu gaat Friedrich Merz een coalitie aan met links terwijl hij een rechts beleid wenst. Je kunt er niet meer bij met je verstand. Bij ons zien we generaals in allerlei praatprogramma’s optreden: kletsmajoren! Wijsneus Dilan Yesilgöz zien we in praatprogramma’s vertellen hoe de wereld in elkaar steekt: woorden, woorden, woorden! Helemaal niets neem ik van deze madam aan. Je verzint het niet. Hier steekt PSV nog gunstig tegen af!
Frits Bosch, econoom en socioloog, auteur van Links Verdriet.